سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸

استارت آپ صنايع غذايى آمازون گو (Amazon Go)

چند روز پيش براى خريد چند كالاى بهداشتى وارداتى به يكى از فروشگاههاى بزرگ رفته بودم. از آنجاييكه تا زمان قرار ملاقاتى كه داشتم فرصت كمى باقى بود، با عجله كالاهاى مورد نيازم را برداشتم و براى پرداخت راهى صندوق شدم. خانم ميانسال و دخترشان قبل از من در صف بودند و كلا ٦-٧ قلم جنس بيشتر در سبدشان نبود. ساعتم را نگاه كردم و فكر كردم خوب حتما به موقع مى رسم. دختر خانم ابتدا دو يا سه كالا را كنار گذاشت و از خانم صندوقدار خواست حساب كند. بماند كه موجودى كافى نبود و كارت ديگرى داد كه از قضا رمزش را فراموش کرده بود و مجبور شد با پدرش تماس بگيرد. اما قسمت جالب ماجرا، خانم مادر بود كه امر كردند ٥ كالاى باقيمانده را " تك تك" و جداگانه حساب كنند. قيافه من و بقيه افرادى كه حالا در يك صف نسبتا طولانى معطل بودند ديدنى بود. اين دو نفر ٢٠ دقيقه وقت تنها صندوق موجود در فروشگاه را گرفتند. گذشته از عملكرد عجيب آنها و اينكه اصولا فروشگاه به اين بزرگى چرا يك صندوق فعال داشت، امروزه خيلى از ما بعلت مشغله فراوان و بعد از يك روز كارى سخت ترجيح مى دهيم اصلا به فروشگاهى وارد نشويم. البته بيشتر ما تقريبا هر روز نياز به خريد داريم.

استارت آپ صنايع غذايى آمازون گو، از مجموعه بزرگ آمازون، جالبترين و ساده ترين راه حل براى اين دغدغه را ارائه كرده است. 


استارت آپ صنايع غذايى آمازون گو فروشگاهاى هوشمندى طراحى كرده كه به مشترى اين امكان را مى دهد كه به سرعت اقلام مورد نيازش را تهيه كند. بله! به سرعت! به اين معنى كه مشترى وارد مى شود، اقلام مورد نياز خود را بر مى دارد و خارج مى شود! به همين سادگى و به همين سرعت. 

استارت آپ صنايع غذايى آمازون گو با استفاده از تكنولوژى computer vision، تركيب سنسور و يادگيرى عميق ( deep learning ) شرايطى بوجود آورده كه مشترى بدون نياز به ايستادن در صف و پرداخت در فروشگاه كالاى مورد نياز خود را بردارد و برود. وقتى مشترى كالا را برمى دارد يا به جايش برمىگرداند، تكنولوژى مورد استفاده به سرعت تشخيص مى دهد و كالا را به سبد مجازى فرد اضافه مى كند و وقتى خريد تمام و فرد از در خارج مى شود كالاها ثبت نهايى شده و مدتى بعد صورتحساب ارسال و مبلغ خريد از حساب كاربرى آمازون فرد كسر مى شود. 

فروشگاههاى آمازون گو هم اكنون در ايالات متحده مشغول فعاليت هستند و آمازون گو تصميم دارد ٣٠٠٠ فروشگاه باز كند. در اين فروشگاهها غذاهاى سالم و سريع براى صبحانه، ناهار و شام موجود است كه توسط آشپزخانه آمازون و يا رستورانها و نانوايى هاى مورد محبوب تهيه شده اند. همچنين كالاهاى اساسى و متداول مانند شير، ماست و پنير و نان و شكلات ...و همچنين بسته هاى شام سريع با تمام مواد مورد نياز،  موجود است.


استارت آپ صنايع غذايى آمازون گو براى راحتى بيشتر مشترى، حساب كاربرى آمازون، اپليكيشن آمازون براى آى او اس و اندرويد از طريق اپ استور، گوگل پلى و آمازون اپ استور را فعال ساخته و مشترى مى تواند از هر كدام كه مايل است استفاده كند. تنها كارى كه لازم است انجام دهد باز كرد اپليكيشن به هنگام ورود است.

 

در اين فروشگاهها براى كمك به مشترى و نيز پر نگه داشتن قفسه ها چند فروشنده نيز كار مى كنند.

روابط عمومی

دبیرخانه حمایت از استارتاپ‌آپ‌های زعفرانی

انتشار 1398/08/21
دیدگاه‌ها بدون دیدگاه
Share
اولین نفری باشید که برای این مطلب دیدگاهی درج می‌کند